15 1 1 4000 1 https://www.kadikoykoop.org 300

Kavar Kooperatifi

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Kavar havzasında yaşamını sürdüren köylüler, kimi çekincelerine karşın kooperatif kurma fikrini değerlendirmeye devam ettiler. 2009 yılında başlayan Kavar Havzası Kırsal Kalkınma Projesi vesilesiyle havzadaki Dibekli, Düzcealan, Bolalan, Kolbaşı ve Yassıca köylerinden küçük üreticilerle bir araya geldiler. Deneyim paylaşımları, eğitimler ve tartışmalarla geçen iki yıllık hazırlık sürecinin sonunda da kooperatifleşmeye karar verdiler.

Çalışmalarına ve üretimlerine halen devam eden kooperatif, çoğunlukla hayvancılık yapılan bu bölgedeki diğer ürünlerin de değerlendirilip tüketiciye ulaştırılmasına olanak sağlıyor. Yerli tohumlarla, kadınların emeğiyle yetiştirilen fasulyeler, hasadın ardından patozlarda harman ediliyor. Bu şekilde tanelerine ayrılan sağlıklı fasulyeler aracısız biçimde tüketicilerle buluşuyor.

Gücünü “birlik”ten alan kooperatif, çalıştığı üretici sayısını artırırken zaman zaman çeşitli proje ve desteklerin de katkısını alıyor. Kadınlar, kolektif ve dayanışmacı emekleriyle üretime devam ediyor.

Ürünler

Paylaş:
Kategori:Bal, Fasulye, Nohut
ÖNCEKİ
Jade Çiftliği
SONRAKİ
Koray Nurtuğ